بازگشت به صفحه محصولات

چرا آبياري مدرن؟

چرا آبياري مدرن؟

  

     اقلیم آب و هوایی در ایران متنوع بوده و دارای آب و هوایی متفاوت در نقاط مختلف است. به طوریکه در نقاط خشک و گرم ، که وسعت زیادی از کشور را تشکیل می دهد، در فصل تابستان درجه حرارت از 34 تا 50 درجه سانتیگراد (93 تا 122 درجه فارنهایت) متغیر است و بارندگی ها نیز در قسمت اعظم کشور که جزو مناطق خشک و نیمه خشک می باشد، محدود به دوره کوتاه زمستان و اوایل بهاربوده که آن هم به میزان کم می باشد. در نقاط دیگر مانند قسمت شمالی کوههای البرز دارای باران نسبتاً کافی برای کشاورزی می باشد. در قسمت شمالی فلات مرکزی ایران متوسط بارندگی سالیانه حدود 220 میلی متر است. در حالیکه این مقدار در قسمت جنوبی و جنوب شرقی به حدود 120 میلی متر تقلیل می یابد.

 

     به عنوان مثال از مساحت کل کشور حدود 13 درصد کمتر از 100 میلی متر بارندگی و 61 درصد بین 100 تا 250 میلی متر و 17 درصد بین 250 تا 500 میلی متر و 8 درصد بین 500 تا 1000 میلی متر و یک درصد بیش از 1000 میلی متر بارندگی دارند. پس در کشور ما تقریباً سه اقلیم آب و هوایی غالب وجود دارد که قسمت اعظم آن به وسعت 74 درصد یعنی سه چهارم مساحت آن دارای اختصاصات آب و هوایی  خشک و نیمه خشک با بارندگی کمتر از 250 میلی متر و قسمت دیگر به وسعت 17 درصد دارای بارندگی نسبتاً متوسط بین 250 تا 500 میلی متر جزو مناطق معتدل است و بقیه مساحت آن حدود 9 درصدبا بارندگی بیش از 500 میلی متر جزو مناطق مرطوب ایران محسوب می شود.

 

     پس شرایط جوی و میزان بارندگی ایجاب می نماید که در بخش وسیعی از مملکت، برای کشت انواع محصولات زراعی آبیاری انجام شود وبه لحاظ همین اختلاف در اقلیم های آب وهوایی، شیوه های کشت و انواع آنها و همچنین نوع آبیاری با یکدیگر فرق دارند.

 

     مثلاً در مازندران منبع اصلی تأمین آب، آبهای سطحی و روان آبها  و همچنین چاههای کم عمق این مناطق می باشد، اما در اکثر مناطق کم آب منابع آبیاری آبهای زیر سطحی و یاهمان سفره های آب زیرزمینی شامل چاههای عمیق و قنوات می باشد.در این شرایط مهمترین اصل بالابردن راندمان مصرف آب از طریق اصلاح در روشها و سیستمهای آبیاری می باشد.

 

     برای این منظور روشهای ذیل می تواند تا حد زیادی گره گشای این مشکل باشد:

 

1-استفاده از روشهای نوین آبیاری با حداکثر بازدهی مانند سیستمهای آبیاری تحت فشار شامل قطره ای و بارانی

 

2-پوشش کانالهای آبرسانی و انهار در مناطقی که افت در مسیر آبرسانی مشهود است.

 

3-قطعه بندی و تسطیح اراضی وبهبود شیب اراضی با ماشین آلات و وسایل تسطیح

 

4-از بین بردن پیچ و خم های کانالهای سنتی و لایروبی انهار و پاک کردن عوامل کندکننده سرعت نظیر: خار و خاشاک وعلفهای هرز و همچنین لایروبی و بهسازی شبکه زهکشها و اصلاح آب بندها با بالابردن حجم ذخیره ای آنها

 

5-احداث بندها و دریچه های تقسیم با نصب دریچه و مقسم و اشل اندازه گیری

 

6-ایجاد انگیزه برای بالابردن بازدهی آبیاری در کشاورزان از طریق پرداخت کمک هزینه های اصلاح سیستمهای آبیاری

 

7-تهیه و تدوین برنامه گردش آب و اعمال مدیریت بهینه توزیع در بهره برداری از تأسیسات مربوطه. چون برخلاف روش آبیاری تحت فشار، سیستمهای آبیاری سطحی مستلزم یک کار مدیریتی و نظارت دقیق در توزیع صحیح است تا یک کار سرمایه گذاری. هرچند کشاورزان با این روش به تجربه آشنایی دارند لیکن پیشرفتهای علمی و انتقال دانش فنی در زمینه بالابردن بازدهی آبیاری به کشاورزان انتقال نیافته است.

 

8- تدوین برنامه و اجرای طرح جامع آموزش و ترویج کشاورزی:

   8-1- مشخص نمودن نوع و بافت خاک هر منطقه و میزان نفوذ پذیری آن

   8-2- محاسبه مقدار آب مورد نیاز برای هر هکتار و کیفیت آن در منطقه جهت هر نوع گیاه

   8-3- نیاز آبی گیاه در طی مراحل رشد و مشخص نمودن فواصل زمان آبیاری برای هر گیاه با توجه به آب و هوای هر منطقه

   8-4- مشخص نمودن انواع گیاهان قابل کشت (الگوی کشت) در هر منطقه با توجه به شرایط اقلیمی و آب وخاک

   8-5- رعایت الگوی کشت توسط کشاورزان و تضمین خرید و فروش این محصولات توسط ارگانهای ذیربط دولتی


تهران، خیابان سعدی جنوبی

مجتمع تجاری-اداری سعدی

طبقه ۶، واحد۶۰۸

اطلاعات تماس

۰۲۱ - تلفــن : ۳۳۱۱۳۳۷۷

(سی خط)

۰۲۱ - فاکس : ۳۳۹۴۸۲۵۷

پست الکترونیکی

info[at]famco.co.ir

انتقادات و پیشنهادات

+98 30002530331133

صفحه دوستداران فامکو

facebook page